Te tisztában vagy a gépkocsivezetők vezetési és pihenőidejével?
Te tisztában vagy a gépkocsivezetők vezetési és pihenőidejével?
Amíg az ember csak saját magának, vagyis magánemberként vezet, addig teljes mértékben egyéni belátása szerint dönthet arról, hogy mikor van úton, meddig vezet, hányszor pihen, és ha pihen, akkor mennyit. Csakhogy amint a hivatásoddá válik a sofőrködés, máris szabályozásra kerül a gépkocsivezetők vezetési és pihenőideje.
Ez rendkívül fontos paraméter, hiszen jelentősen megnöveli a menetidőt a kötelezően beiktatott pihenőidők egész sora, valamint teljesen más időintervallumon belül fogsz tudni egy-egy fuvart teljesíteni, mint amit amúgy “józan paraszti ésszel” kalkuláltál. Természetesen ez a szabályozás nem azért jött létre, hogy a gyanútlan sofőröket kínozza, hanem éppen ellenkezőleg. Éppen ezért mai blogbejegyzésünkben ezt a témát járjuk körbe.
Miért fontos a gépkocsivezetők vezetési és pihenőidejének szabályozása?
Talán mondani sem kell, de aki arra adja a fejét, hogy elvállal egy-egy belföldi vagy külföldi sofőrállást, annak bizony fárasztó munkája lesz. Vezetni, maximálisan odafigyelni az útra, a körülötted közlekedőkre, a közlekedési szabályokra, a rakományra minden, csak nem egyszerű.
Éppen ezért nem lehet tartósan, pihenőidő nélkül vezetni, hiszen a fáradtság nagy úr. Egy fáradt sofőrnél veszélyesebb aligha van, hiszen a lankadó figyelem akár ahhoz is vezethet, hogy pár pillanat erejéig elszundikáljon a gépkocsi vezetője a volán mögött. Ugye, mondani sem kell, hogy hány meg hány tragédia történt ennek következtében?
Persze érthető a hajtás is, hiszen fontos a határidő betartása, fontos, hogy minél több fuvart meg tudj csinálni, hiszen annál több pénzt kapsz. Ugyanakkor a saját és a mások testi épségének kockáztatása semmilyen anyagi haszonnal nem indokolható. Emiatt is vezették be azt a szabályrendszert, ami alapján a sofőröknek rendszeres időközönként meg kell állniuk pihenni.
De hogy hogyan is van ez? Mutatjuk!
Hogy is néz ki ez a szabályozás?
Két alapszabály létezik:
- A napi vezetési idő nem haladhatja meg a kilenc órát, kivéve heti két alkalommal, amikor is tíz órában van maximalizálva a vezetési idő.
- Minden levezetett 4,5 óra után egybefüggően 45 perces pihenőidőt kell beiktatni.
Persze felmerülhet a kérdés, hogy mindezt ki és hogyan ellenőrzi. A mai technológiának köszönhetően azonban a tachográf lesz a válasz, ami nem más, mint egy menetíró berendezés. Ebben kell vezetni mind a vezetéssel, mind a pihenéssel töltött órát, amit természetesen nem lehet átvágni.
Ezzel nem csupán a sofőrök biztonságáról gondoskodnak, hanem a közutakon haladó más emberekéről is!
Mindennel kalkulálj!
Amikor arra adod a fejed, hogy hivatásos sofőrré válsz, akkor előtte mindenképpen tanácsos alaposan átrágni az összes fontos tényezőt. Először is azt kell eldöntened, hogy belföldön vagy külföldön szeretnél-e dolgozni, milyen járművet szeretnél vezetni (ahhoz legyen meg minden szükséges papírod), valamint a munkarendet is muszáj már jó előre tisztázni.
Akadnak, akik váltótárssal mennek, egyeseknek a váltótárs az éppenséggel a párjuk, szóval a variációk tárháza szinte végtelen. Ahhoz, hogy minél pontosabb képet kapj mindenről, ami a sofőrködéssel kapcsolatos, mindenképpen érdemes alaposan szétnézni a weboldalunkon.
Tanulmányozd át a hirdetéseinket, olvasd el korábbi blogbejegyzéseinket, és ha marad még benned megválaszolatlan kérdés akár a gépkocsivezetők vezetési és pihenőidejével kapcsolatban is, akkor kérdéseiddel fordulj bátran hozzánk!