Az éjszakai vezetés szabályai – mire érdemes figyelni az utakon?
Az éjszakai vezetés szabályai nem elhanyagolhatók. A gyengébb láthatóság és a sötétség miatt még nagyobb figyelemre és elővigyázatosságra van szükség. A KRESZ-ben meghatározott szabályok betartása segít abban, hogy biztonságban elérd úti célodat.
Blogunkban számos cikket olvashatsz a sofőrök életéről, mindennapi kihívásokról, szabályokról is. Most ahhoz szeretnénk egy kis segítséget adni, hogy az éjszakai vezetés se legyen annyira megterhelő.
Az éjszakai vezetés szabályai: amiket mindenképp tarts be!
A KRESZ-ben hangsúlyos a fényviszonyoknak megfelelő világítás használata, különösen éjszaka. „Éjszaka: az esti szürkület kezdetétől a reggeli szürkület megszűnéséig terjedő időszak”, tehát erre az időszakra vonatkozik a szabály. Az alapvető előírások között szerepel a megfelelő világítás használata, a láthatóság biztosítása, valamint az, hogy másokat ne zavarjunk a fényszóróinkkal.
- Fényszórók használata: A tompított fényt mindig be kell kapcsolni éjszaka, de ha elhagyatott úton haladsz, a távolsági (reflektor) fény segítségedre lehet. Fontos, hogy ha szemből jön egy autó, időben válts vissza tompított fényre, hogy ne vakítsd el a másik vezetőt.
- Láthatósági szabályok: Az előírások kötelezővé teszik, hogy az autó minden helyzetben megfelelően látható legyen. Ellenőrizd, hogy a helyzetjelző és a rendszámtábla megvilágítása is megfelelően működik-e.
- Sebesség megválasztása: Éjszaka az is fontos, hogy az útviszonyokhoz és a láthatósági körülményekhez igazítsd a sebességed. Az út mentén megjelenő állatok, gyalogosok vagy kerékpárosok miatt még inkább érdemes elővigyázatosnak lenni.
Hasznos tanácsok az éjszakai vezetéshez
A sofőrök vezetési és pihenési ideje meghatározott, de ha fáradtnak érzed magad, pihenj egy kicsit. Az éjszakai vezetés komoly megterhelést jelent, ha úgy érzed, hogy csökken a koncentrációd, inkább állj meg egy pihenőnél.
Ne nézz bele a szemből jövő fényszórókba! A szemből jövő jármű fénye pillanatok alatt elvakíthat, ami csökkentheti a reakcióidődet. Ilyenkor inkább az út szélére, a felezővonal melletti területre összpontosíts.
Tartsd tisztán a szélvédőt! A szennyeződés és foltok a szélvédőn eltorzíthatják a fényeket, ami megnehezítheti a láthatóságot. Mindig gondoskodj arról, hogy a szélvédő kifogástalanul tiszta legyen.
Ellenőrizd a fényszóróid beállítását! A rosszul beállított fényszórók téged is akadályoznak és másokat is zavarhatnak a vezetésben. Győződj meg arról, hogy a fénycsóvák helyesen vannak irányítva, és a tompított és távolsági fények is hibátlanul működnek.
Minimalizáld a belső térben a zavaró tényezőket! Az utastérben ne használj erős belső világítást, mert az zavarhatja a sötétséghez alkalmazkodó szemedet. Tarts rendet az utastérben, és kerüld azokat a tárgyakat, amelyek a műszerfalon csilloghatnak.
Fő a figyelem!
Ha sofőrként dolgozol a munkád szerves része lesz az éjszakai vezetés. A figyelem azonban egy pillanatra sem lanyhulhat, hiszen váratlan helyzetek mindig adódhatnak. A kiszámíthatatlan kanyarok, az út menti állatok bármelyik pillanatban felbukkanhatnak.
Légy hát óvatos, ha nehezített látási viszonyok adottak, mint pl. a sötétség, akkor ez fokozottan igaz.
Az éjszakai vezetés szabályai egy kicsit eltérnek a nappalitól, és ez a fényviszonyok közötti különbségből adódik. Ha minden szabályt betartasz és igyekszel ennek megfelelően vezetni, kisebb a kockázata egy balesetnek. Ha érdekel a sofőrök élete, és munkát szeretnél vállalni a szakmában, akkor látogass el weboldalunkra, vagy keress minket bizalommal.