Minden, amit a buszsofőr állásról tudni kell!
Számtalanféle fuvarozói állás létezik, és természetesen mindegyik rendkívül nagy felelősséggel jár, de aligha akad a buszsofőr állásnál felelősségteljesebb sofőrködés. Persze a sofőrre bízott árura is kell vigyázni, hogy kifogástalan állapotban jusson el a célba, de azért a rád bízott emberéletek mégiscsak másfajta felelősséget rónak rád.
Mai blogbejegyzésünkben annak járunk utána, hogyan válhatsz buszsofőrré, milyen előnyökkel és hátrányokkal jár ez a szakma, és hogy mennyire lesz egy ütőképes végzettség a kezedben.
Milyen jogosítvány szükséges a buszsofőr állás betöltéséhez?
Korábbi blogbejegyzéseinkben szó esett már a különféle sofőrállásokról, de vajmi keveset beszéltünk a buszsofőrökről, holott ha belegondolunk, hihetetlen mennyiségű buszvezetőre van szükség akár a helyi járatokat, akár a belföldi és a külföldi viszonylatokat nézzük, és akkor még nem tettünk említést a turizmus során szervezett járatokról, az iskolai kirándulásokról, valamint a különféle céges járatokról.
Ahhoz, hogy buszsofőrré válhass, alapkövetelmény, hogy megszerezd a B kategóriájú jogosítványt, majd azt követően jön a C, végül pedig a D kategória, a buszra szóló jogosítvány.
Figyelni kell azonban, hogy akadnak életkori megkötések, hiszen 21 éves korig nem végezhető el a D kategóriás vezetői tanfolyam, de ha már betöltötted ezt az évet, és megszerzed a szükséges vezetői engedélyeket, még akkor is vár rád az a szabály, hogy 24 éves korodig csak belföldön vezethetsz.
Számtalan autósiskola szervez ilyen képzéseket, amelynek bizonyos részei alól akár felmentést is kaphatsz, de bizonyos elemeket akár egy nap alatt el is végezhetsz, így 5 hét leforgása alatt is megszerezhető a busz vezetésére jogosító papír.
Miért van korhatár?
Ahogy korábban is említettük, nagyon felelősségteljes munkakörről van szó, emberéletek múlnak azon, hogy minden egyes pillanatban figyelsz-e, jó döntést hozol-e.
Természetesen anyagilag ezt jócskán honorálják, és talán senki nem is gondol rá, de a buszsofőröknek kínált bér nagyon csábító. Továbbá nagyon kecsegtető az is, hogy ahogy a szolgálati idő növekszik, úgy nő a bérezés is, valamint prémiumokkal és egyéb pénzbeli juttatásokkal is számolhat az, aki mondjuk Budapesten áll buszsofőrnek.
Persze ugyanúgy igaz ez másutt is, így országos szinten nagyszerű munkalehetőségnek bizonyul ez a szakma.
Ha szeretnél belföldön rutint szerezni, akkor válogathatsz belföldi sofőrállásaink közül, és ha már megvan a kellő magabiztosság, rajtolhatsz egy buszos munkáért is!
Érettségi nélkül, tanulmányi szerződéssel!
Ami talán az egyik legvonzóbb ebben a munkalehetőségben az az, hogy akár érettségi nélkül is elvállalhatod a munkát, hiszen a jogosítványok megszerzésének nem feltétele a középfokú iskolai végzettség.
Sőt, amekkora hiány van buszsofőrökből, akad jó pár olyan vállalat, akik tanulmányi szerződést kötve állják a vezetői engedélyhez szükséges tanfolyam költségeit, igaz egyetlen feltétel, hogy a 21. életévet betöltse a jelentkező.
Ha tehát teljesen kilátástalannak érzed a helyzetedet, ez egy kiváló lehetőség lehet, de azért tudd, hogy egészségügyi és pszichológiai alkalmasságodat is vizsgálni fogják.
Akár a külföld is lehet cél!
Bár 24 éves kor után lehet csak külföldön autóbuszt vezetni, ez azért számtalan dolgozót egyáltalán nem érint, hiszen általában 24+ a sofőrök életkora.
Elegendő egy bizonyos nyelvi alap, amely a buszsofőr állás betöltéséhez feltétlenül szükséges, és akár Norvégia is lehet a végcél, ami mellett számos sofőr döntött az elmúlt évek során. Láthatod hát, ebben a szakmában is bőven van potenciál, érdemes alaposan körülnézni az oldalunkon!