Sofőr betegségek, avagy hogyan vedd elejét a munkából fakadó veszélyeknek?
Szinte alig akad olyan foglalkozás, amelynek ne lennének veszélyei vagy ártalmai, ám ha jobban belegondolunk, akkor a sofőr betegségek annyi fajtáját fel tudjuk sorolni, hogy nem csoda, hogy a fuvarozás kifejezetten veszélyes szakmának minősül.
Mert természetesen ott van állandóan az elsődleges veszély, ami pallosként lebeg a fejek felett, ez pedig nem más, mint a balesetek lehetősége. Sajnos ezekkel számolni kell, hiszen nem csupán a hivatásos sofőrök vezetnek. Azonban ha a szerencsétlen véletleneken túlgondolunk, akkor bizony számos betegség is akad, amely ennek a szakmának a rovására írható.
Mai blogbejegyzésünkben ezekre szeretnénk felhívni a figyelmet. Ha ugyanis időben cselekszel, vagyis megelőző lépéseket teszel, akkor sok kellemetlenségtől tudod megkímélni önmagad.
Amikor mindenhol fáj…
Mindegy, hogy az oldalunkon a belföldi vagy a nemzetközi sofőrállásokat pásztázod, mindenhol hosszú órákat kell a volán mögött ülni – természetesen a kötelezően előírt menet- és pihenőidők betartásával.
Az elgémberedett tagok, a beállt derék, az egyfajta mozgást és erőkifejtést igénylő mozdulatok mind-mind az egészséged ellenségei. Így, amikor munkát keresel, például nemzetközi viszonylatokon is, akkor nem csupán az adott országról érdemes tudakozódni – például korábbi blogbejegyzéseink elolvasásával –, hanem fel kell készülni az egészségügyi kihívásokra is.
Ha többek között tisztában vagy azzal, hogy a derékfájósok táborát erősíted, akkor mindenképpen érdemes extra védelemről gondoskodni.
Sofőr betegségek, amelyek belülről támadnak!
Fentebb taglaltuk azt, amikor az izmok és a csontok kezdik megadni magukat a rengeteg, munkával töltött órának. Ugyanakkor vétek lenne azt gondolni, hogy csakis a külső szervek szenvedhetik meg az egész napos ülést.
Talán mondani sem kell, de a mozgásszegény életmód, a rendszertelen étkezés, a félmegoldások az ételekkel kapcsolatban mind-mind megteszik a kellő hatást: egyenes lesz az út az elhízás felé. Ha pedig még hajlamosító tényező is van, akkor aztán semmi sem ment meg attól, hogy elkezdjenek rád rakódni a kilók.
Persze ez további bonyodalmakat szül, hiszen a koleszterinszinted, a vércukorszinted és a vérnyomásod mind-mind meg fogja érezni az őt érő hatásokat. Ha pedig nem figyelsz oda ezekre, és ügyet sem vetsz az intő jelekre, akkor annak meglesz a böjtje, méghozzá szív- és érrendszeri megbetegedések képében.
Ugyanakkor muszáj kihangsúlyozni: nem egyértelmű, hogyha felcsapsz sofőrnek, akkor egészen biztosan szenvedni fogsz a fentebb leírtaktól. Ugyanis amennyiben felkészült és alapos vagy, akkor előre tudsz óvintézkedéseket eszközölni, hogy a fentiek semmiképpen se legyenek hatással a testedre. Ehhez nyilvánvalóan rengeteg türelemre és kitartásra van szükség.
Mérlegelj!
Természetesen sokak számára vonzó munka a sofőrködés. Ha végignézed a honlapunkon összegyűjtött állásajánlatokat, akkor nem is lesz kérdés, hogy ez miért van így. Számtalan variáció, egészen élhető fizetések és talán egyre nagyobb megbecsültség jellemzi a szakmát.
Ugyanakkor nem szabad, hogy pusztán az anyagiak legyenek meghatározóak, hiszen a fentebb felsorolt sofőr betegségek nagyobb kárt tudnak okozni, mint amennyi hasznot a pénz hozhat.
Kiváltképp igaz ez akkor, amikor alapból is veszélyeztetett vagy: akad, aki genetikailag hajlamos az elhízásra, akinek a családi anamnézisében ott szerepel a szívbetegség. Sőt, aki mentális kihívásokkal küzd, aki nehezen viseli a magányt, annak sem lesz ideális ez a munka. Ha mindezeket kellő őszinteséggel mérlegeled, akkor egészen biztosan jó döntést fogsz hozni.