Sofőr toborzás – Mit NE tegyél (2.rész)
Múlt héten néhány olyan témakört fedtünk le, melyekkel gyakran találkozhatsz amikor új gépkocsivezető jelöltet keresel. Tudni, hogy mely megközelítések okoznak bukást és mely dolgokat NEM szabad csinálni segít a csapatodnak egy hatékonyabb stratégia kidolgozásában.
Ezen gondolatmenetet folytatva itt van még néhány példa, amit érdemes elkerülni. A sorozat első része, Sofőr toborzás: Mit NE tegyél (1. rész) szintén elérhető a soforallas.com blogján.
Hasonló kérdéseket többször feltenni
A toborzók sok időt tölthetnek el a jelöltekkel a telefonon. Ez idő alatt kialakul bennük egy benyomás a sofőrrel kapcsolatban, ami alapján elkezdik érezni, hogy a jelölt beleillik-e a csapatba.
Néhány gépkocsivezető frusztrálttá válik, ha ugyanazon kérdésekre több alkalommal kell válaszolnia, függetlenül attól, hogy mennyire relevánsak azok. Ez jellemzően akkor történik meg, amikor a kezdeti bemutatkozó beszélgetés zajlik, majd amikor a sofőr eldönti, hogy jelentkezik az állásra, akkor ugyanazon kérdésekre később ismét válaszolnia kell.
Ez a frusztráció könnyedén elkerülhető, ha a toborzó előre gondolkodik. Ha a beszélgetés jól alakul, valamint a sofőr jó választásnak tűnik, és a toborzó úgy tud jegyzetelni, hogy az nem zavarja meg a beszélgetést, akkor érdemes az elhangzottakat leírnia. Ez az egyszerű lépés meggyorsítja a folyamatot, ha a jelölt úgy dönt, hogy továbbhaladna.
A toborzó túlígér és alulteljesít
Senki sem szereti, ha megtévesztik, főleg nem akkor, amikor munkahelyváltásról van szó. A sofőrök belefáradtak abba, hogy sok fuvarozó cég megtéveszti őket, így az évek során ezek a cégek kialakítottak magukról egy rossz hírnevet azáltal, hogy bármit megígérnek a sofőröknek.
Nyilvánvalóan, az esetek többségében egy átlagos toborzó nem tudatosan téveszti meg a jelöltet, de minden esetben figyelmesnek kell lennie. Míg fontos, hogy a sofőrök a te cégedet válasszák, győzödj meg róla, hogy tisztában vannak az irányelvekkel és a legfontosabb részletekkel a munkával és a céggel kapcsolatban.
Amikor egy sofőr a váltás mellett dönt és egy új cégnek kezd el dolgozni, de később úgy érzi, hogy becsapták a felvételi folyamat során, akkor az hatalmas negatív élmény lesz az érintettek számára.
A sofőr úgy érzi, a munka nem egyezik azzal, amit ígértek neki, így a fuvarozónak lesz egy nagyon elégedetlen és motiválatlan sofőrje az utakon. Ez a boldogtalan sofőr valószínűleg az első kínálkozó alkalommal felmond, és megosztja rossz tapasztalatait a többi sofőrrel.
Problémák, aggályok kezelésének elkerülése
Egy másik gyakori akadály, amivel a toborzók találkoznak az, hogy hogyan foglalkozzanak vagy éppen ne foglalkozzanak a leendő sofőr aggályaival.
Egy félénk vagy bizonytalan toborzó talán úgy érezheti, hogy kerülnie kell azokat a területeket, ahol a sofőrnek aggodalmai vannak. Ezek a problémák sofőrtől függően eltérőek lehetnek, de ha a toborzó aggódik akkor nem tud kielégítő választ adni a sofőr kérdéseire. Néha egészen egyszerűen csak elkerülik ezeket a problémás területeket.
Helyette megpróbálják más irányba terelni a beszélgetést, egy olyan témára, ami sokkal kellemesebb és olyan titokzatosak maradnak amennyire csak lehetséges. Ez pedig hatalmas hiba.
Annak érdekében, hogy legképzettebb gépkocsivezetőket vonzd a cégedhez ÉS emellett boldogok és jól informált tagjai legyenek a csapatnak, fontos, hogy a toborzó ne csak a felmerülő kérdésekre válaszoljon, de feltárja azon rejtett területeket, amikről még lehet maga a jelölt sem tud.
A jó, nyitott kommunikáció ebben a fázisban segít a toborzónak tisztább képet kapnia arról, hogy hogyan is érez a sofőr a céggel kapcsolatban. Még ha a sofőrjelölt úgy is dönt, hogy egy másik flottát választ, ez a nyílt és őszinte megközelítés biztosan nyitott ajtót hagy maga után, ha a sofőr esetleg újra váltani szeretne.
A toborzók nem szánnak időt arra, hogy megértsék az iparágat
A siker kulcsa a tudás. A toborzóknak teljes mértékben meg kell érteniük a céget. Kívülről – belülről ismervén a vállalatot jobban tudják tájékoztatni a sofőröket, és hatékonyabban tudnak toborozni.
A legsikeresebb toborzók azonban túl azon, hogy a saját flottájukat megismerik, időt szánnak arra, hogy a versenytársakat is feltérképezzék, illetve nyomon követik az iparág változásait. Ha a toborzó nemcsak a saját cégét, de a versenytársakat is ismeri, és az egész iparágat, akkor képes magabiztosan beszélni a jelölttel bármilyen téma kapcsán.
Hagyni, hogy a megbeszélés konkrétum nélkél érjen véget
Sokszor előfordul, hogy a sofőr felhívja a céget és beszél a toborzóval, hogy megtudja mit ajánlanak a jelenlegi munkájához képest. Ezek a sofőrök jellemzően néhány kérdésre keresik a választ, majd amint megvannak a válaszok megpróbálják befejezni a megbeszélést.
Megismerni a fizetési rendszert, a váltási rendszert, az útvonalakat és a szerelvény típusát égető kérdések a sofőrök számára. A toborzó feladata, hogy ezeket a beszélgetéseket “életben” tartsa és ne engedje, hogy hirtelen véget érjenek, amint megvannak a válaszok. Ezekben a helyzetekben a toborzón áll, hogy ne csak hiteles információforrás, hanem hajtóereje is legyen a beszélgetésnek.
Egyszerűen csak néhány kulcskérdést kell feltennie. „Sikeresnek látod magad ennél a cégnél? Miért?”
Tudni, hogy a sofőr éppen hol van a döntéshozatal folyamatában segíthet a toborzónak az előrehaladásban.
Még több tipp következik
Nincs tökéletes technika a toborzás során, de előtérbe helyezni azon területeket, melyek akadályt jelentenek toborzáskor és megérteni őket, remélhetőleg segítenek neked a fejlődésben, és a szakképzett gépkocsivezetők megtalálásában. A következő hetekben még több “mit NE csinálj” tipp érkezik.